- Ewa Kozłowska

Idź do spisu treści

Menu główne:

Paris Photo 2010
nov 25, 2010 by Ewa Kozłowska

Jak zwykle pod koniec listopada odbył się salon „Paris Photo”. Tym razem gościem honorowym była Europa Centralna reprezentowana przez trzy galerie: Asymietria, Czarna oraz ZPAF i S-ka. Odbył się także panel dyskusyjny na poświęcony kondycji polskiej fotografii. Przy okazji salonu w całym Paryżu odbyły się liczne wystawy fotograficzne. W Bibliotece Polskiej Krzysztof Gierałtowski zaprezentował swoje portrety. A poza tym, Paryż jak zwykle ujmuje swoim nastrojem, ludźmi, miejscami, które można odkrywać wciąż na nowo.

"Rok w Chlewochałupie"
oct 11, 2010 by Ewa Kozłowska

Zakończyła się praca nad książką „Rok w chlewochałupie”. To proza poetycka o życiu na Mazurach i świecie widzianym przez ich pryzmat. O zawiłej historii tego regionu, o Paryżu w chlewochałupie. O wszystkim, co się dzieje wokół.

Łotwa i Estonia
sep 2, 2010 by Ewa Kozłowska

Ostatni Liwowie. Mocne trunki. Zapomniane kawałki wybrzeża. Przylądek Kolka, z nazwą obiecującą przygodę, chociaż tak być nie musi, myli się z Półwyspem Kolskim, ale jedynie wtedy, gdy się na nim jeszcze nie było, później wszystko jest podobne. Wyspy z kobietami, spódnicami w kwiaty i systemem matriarchatu lub czegoś na kształt tego. Ryga. Tallinn. Kilka innych miast i wiosek. Spotkania z ludźmi. Niemieckie, rosyjskie i fińskie wpływy. 

Portrety mieszkańców Olecka
jul 5, 2010 by Ewa Kozłowska

Serdecznie zapraszam na wernisaż, który odbędzie się 23 lipca 2010 roku o godzinie 15.40 w holu kina ROK "Mazury Garbate" (Olecko, Plac Wolności 22). Wernisaż jest podsumowaniem ponad rocznego projektu artystycznego, a bohaterami jego są mieszkańcy Olecka. Wydarzeniu towarzyszy prezentacja albumu fotograficznego. 


Paryż i Bruksela w Poznaniu
mar 15, 2010 by Ewa Kozłowska

24 marca, o godzinie 18.00 w galerii Domu Bretanii odbędzie się wernisaż, na który serdecznie zapraszam. 

Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine, Dom Bretanii, Stary Rynek 37.


Hamburg, St.Pauli
jan 4, 2010 by Ewa Kozłowska

Hamburg z fischbrötchen, mimo, że stereotypowo to wciąż aktualnie i dzielnica St. Pauli przy rybnym rynku, zaludnionym tylko o poranku, a później to już tylko pusta przestrzeń przy porcie i tło dla alternatywnych rozwiązań. Reszta: ratusz, spichlerze, znane statki, hrabina Dönhoff, opery i musicale oraz ulica Reeperbahn jakby pozostają w tle, a przy tym grzeszna ulica wciąż poszerza swoje rewiry. Zapraszam do St. Pauli.


Paryż, elles@pompidou
dec 22, 2009 by Ewa Kozłowska

Ludzie na dworcach paryskich czekają cierpliwie (lub nie) na swoje pociągi. Strajki komunikacji, w sumie, jak co roku. Liczne gazety rozpisują się o przedświątecznych skandalach, wszędzie wspaniałomyślni dziennikarze powtarzają za politykami o konieczności inwigilacji. Znana gwiazda zapadła na ciężką chorobę, w międzyczasie światu zagrażają „szare śluby”. Ludzie nienawidzą Mikołaja z powodu tej „exigence que l'amour soit palpable". W Pompidou królują surrealiści i kobiety, „La subversion des images” i „elles@pompidou” - certaines oeuvres peuvent heurter la sensibilité du publique...






Fotograficzny pejzaż
dec 1, 2009

Przecierka rzeczywistości
oct 20, 2009 by Ewa Kozłowska

Nowe refleksje na temat rzeczywistości. Przetarte, obdarte, zezwierzęcone, i nigdy bardziej (niż teraz) ludzkie. Przecierka rzeczywistości .


A także: 










Staroobrzędowcy w Galerii Marszałkowskiej
aug 12, 2009 by Ewa Kozłowska

31 sierpnia, o godz. 16.00 w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie odbędzie się wernisaż fotografii poświęconych mieszkańcom Wojnowa. 



Die Altorthodoxen aus Wojnowo
jul 9, 2009 by Ewa Kozłowska

Nakładem 500 sztuk ukazał się przekład na język niemiecki mini albumu „Starowiercy z Wojnowa”. Tłumaczenie: Dorota Barszczewska. Publikacja ta jest kolejną częścią pracy na rzecz utrwalenia informacji o mieszkańcach Wojnowa.
Portrety litewskie
mar 22, 2009 by Ewa Kozłowska

Fotografie przedstawiają osoby napotkane podczas realizacji projektu w różnorodnych zakątkach Litwy. Tak, jak różnorodne są miejsca, tak i różni są ludzie przedstawieni: mieszkańcy małych wiosek, którzy niezmiennie mnie fascynują, etapy przemian i starsi ludzie w nich próbujący się odnaleźć, mieszkańcy Wilna i dawne wspomnienia, mniejszości tatarskie, polskie i rosyjskie odniesienia, artyści ludowi i współcześni o światowej sławie. Fascynacja chwilą, jaka mi towarzyszyła podczas wszystkich tych spotkań, przeniosła się na fascynację litewską tematyką. Mieszkając niedaleko Litwy, a w zasadzie tuż obok, staram się wciąż łączyć i odkrywać zawiłości historyczne, dopowiadam swoje refleksje. Niekiedy nabieram jaćwieskiej nostalgii, innym razem wspominam ciepło artystyczną Republikę Zarzecze. Smak nalewki Trejos Devynerios łączy się mi teraz z konkretnymi obrazami. Kilka portretów litewskich.

2008/2009
mar 10, 2009 by Ewa Kozłowska

Qu'est ce que le jour doit à la nuit? - kończy się taką debatą rok 2008 w Café des Phares, i zaczyna 2009. Paryż wita go przystrojony w nowe kolory, zamieniony w artystyczne instalacje. " Dans la nuit, des images" w Grand Palais, "Musée haut, musée bas" z teatru wkracza do kin, a w Ambasadzie Rumuńskiej triumfuje sztuka „Confession à Tanacu” mimo, iż przez wielu jest opacznie zrozumiana. Collège des Bernardins wystawia w odnowionych murach współczesną rzeźbę, zaś BNF odkrywa młode fotograficzne talenty (Bourse du Talent). Tuż obok zapomniany, artystyczny skłot ze starą wieżą, a w Fondation Cartier przedstawiają multimedialnie „Terre Natale”. Paryż niekiedy nocą ziębnie. Ociepla się gdy na Place du Châtelet pod hasłem „Iluminons le monde” zapala się menora. Bez względu na otwartość innych dzielnic wyspa St Louis pozostaje zamkniętą enklawą, chociaż Hotel Lambert jest niestety na pierwszych stronach wszystkich brukowców. W Belleville odbywają się liczne koncerty oraz slam poetycki z zagubionymi artystami. W Hotelu Sully berliński fotograf, Eric Salomon, skłania do refleksji. „Chemicznie" pobudza wyobraźnię Musé de la photographie. W tle błądzi w Paryżu Jacques Prévert.

Portrety mieszkańców Olecka
feb 12, 2009 by Ewa Kozłowska

Projekt „Portrety mieszkańców Olecka” jest w trakcie realizacji. Z wykonanych fotografii zostanie wybranych 100 portretów. Etapem końcowym projektu będzie wystawa fotografii oraz album fotograficzny. Projekt będzie częścią obchodów 450-lecia założenia Olecka. Więcej informacji o obchodach na stronie Urzędu Miejskiego w Olecku.



Proust w Olsztynie
dec 15, 2008 by Ewa Kozłowska

7 stycznia 2009 o godz.17.00 w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy "Proust odnaleziony". Przedstawione na niej fotografie można będzie oglądać do 6 lutego 2009. 



Wieczór autorski
dec 4, 2008 by Ewa Kozłowska

W programie poematy prozą. Olecko, 12 grudnia, godz.18.00, Arts, Plac Wolnosci 22. Serdecznie zapraszam. Przy okazji wieczoru autorskiego powstał filmowy projekt: „Poezja w mieście”, do którego zostali zaproszeni różni mieszkańcy miasta. 

Wojnowo w JazzClubGalerii
nov 26, 2008 by Ewa Kozłowska

Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska i JazzClubGaleria gościć będą fotografie poświęcone mieszkańcom wsi Wojnowo. Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o godz.19.00. Fotografie zebrane pod wspólnym tytułem „Staroobrzędowcy z Wojnowa” przedstawiają dzisiejszych mieszkańców Wojnowa. Są to różnorodni ludzie, odnajdujący się doskonale we współczesnej rzeczywistości, żyjący w bardzo ciekawym miejscu, wciąż naznaczonym dawną historią i obecnością staroobrzędowców. Dziś, w czasach, kiedy nikt nie odbiera i nie zabrania już nikomu jego tożsamości, Wojnowo nabiera szczególnego znaczenia. Jest miejscem wyjątkowym, z którego można wyciągnąć wiele nauki: jak żyć razem respektując się nawzajem, mimo, iż jesteśmy różni, i jak uznać fakt wielokulturowości oraz zawiłej historii za największe bogactwo regionu Warmii i Mazur.




Romowie
nov 20, 2009

Pewna wioska, a może kilka podobnych. Także blisko i także daleko. Wszędzie. Fotograficzna (i nie tylko) refleksja nad stereotypami, jak i historią oraz nad tym, kto dzis jest nomadem?

Sejneńskie spotkanie
nov 14, 2008 by Ewa Kozłowska

7 listopada w siedzibie Ośrodka Pogranicze spotkałam się z sejneńską młodzieżą. Tematem spotkania była Rumunia, jej postrzeganie. Czasy Ceausescu i jego Złotej Epoki pełnej absurdów i dyrektyw wciąż pobudzają wyobraźnię i skłaniają do refleksji, również nad otaczającą nas rzeczywistością. Poprzez pryzmat innych możemy przecież dostrzec siebie oraz rozwinąć dialog międzykulturowy. 


"Paryż-Bruksela" w Galerii Sztuki
nov 5, 2008 by Ewa Kozłowska

W dniu 18 listopada o godzinie 19.00 serdecznie zapraszam na wernisaż fotografii „Paryż-Bruksela”. Odbędzie się on w Galerii Sztuki Centrum Kultury w Ostródzie. Wystawie towarzyszy katalog wydany z funduszy Centrum Kultury. Na katalog składają się fotografie i poematy prozą.



Galeria Domu Pogranicza
sep 19, 2008 by Ewa Kozłowska
W dniu 1 października o godzinie 18.00 serdecznie zapraszam na wystawę „Proust odnaleziony”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Domu Pogranicza w Sejnach. Katalog do wystawy został sfinansowany przez Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur i narodów". Na projekt składają się portrety mieszkańców Rumunii i poematy prozą. W ramach wernisażu wystąpi dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Pan Dorian Branea. 








Małe impresje / Les petites impressions
aug 3, 2008 by Ewa Kozłowska

Nakładem 500 sztuk ukazał się tomik poematów prozą wraz z przekładem na język francuski. Słowa wstępu: Kazimierz Brakoniecki. 

Mieszkańcy Wojnowa - wystawa
aug 2, 2008 by Ewa Kozłowska

W dniu 16 sierpnia odbędzie się w Wojnowie wystawa poświęcona mieszkańcom tego niezwykle ciekawego miejsca leżącego na Mazurach. Wystawa będzie częścią uroczystości zorganizowanych z okazji Święta Konika Polskiego. Serdecznie zapraszam.





Byle gdzie
juk 15 2008

Projekt "Byle gdzie" o uniwersalizmie miejsc i naturze człowieka. 





Przystanek dla bocianów
jul 23, 2008 by Ewa Kozłowska

W ramach Przystanku Olecko odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu ‘Przystanek dla bocianów” w reżyserii Józefa Romasza. Film przedstawia wieś Czukty, nawiązuje do projektu fotograficznego poświęconego mieszkańcom wsi. O wsi i swoim w niej życiu opowiada Wojtek Łukasik. Po wsi oprowadza Wiesław B. Bołtryk. W filmie wykorzystano muzykę Andrzeja Garczarka. Pokaz odbędzie się 25 lipca. 

Litwa bocznymi drogami
jul 20, 2008 by Ewa Kozłowska

W miesiącu lipcu został zrealizowany projekt dotyczący Litwy. Aspiracją były boczne drogi i ludzie, których można spotkać jeżdżąc po mniej znanych zakątkach tego kraju. Mniejszości etniczne, artyści ludowi, mieszkańcy wsi i dzielnica Zarzecze w Wilnie. Projekt w opracowaniu. Zapraszam już wkrótce. 



Rue Léon, La Bellevilloise i maj 68
jul 1, 2008 by Ewa Kozłowska

Chinatown w Paryżu marzy o Londynie i festiwal w Cannes cofa się do przeszłości. Walka o lepszy świat trwa na rue Léon, mai'68 zostaje utrwalony w La Bellevilloise. Musee Dupuytren jedyne w swoim rodzaju z eksponatami patologicznej anatomii, Carnavalet pokazuje dworskie życie kocie, no i „Le 10 bar” przy Odeonie - knajpa jak zwykle na dobre czasy, tak, jak życie nocne nad Sekwaną, nawet wmiejscach zupełnie już nieparyskich oraz przytulne, zapomniane kina. Rowery wciąż w modzie, a kolorowe magazyny lansują już także przejażdżki w wodzie, politycy obiecują zmiany, a zamknięta przed intruzami Sorbonna chłodno emanuje fobiami naszych czasów, kontroli wszystkich i wszystkiego. Man Ray w Pinacothèque zostawia po sobie ślad, Galerie Vu przedstawia nowy talent, Extranos. Na płocie w Ogrodzie Luksemburskim jak zwykle wisi coś dobrego, a Bibiothèque historique de la ville de Paris wystawia fotografie André Zucca prezentujące „Des Parisiens sous l’Occupation” rozpętując liczne debaty o przeszłości, chociaż tak naprawdę chodzi o rolę propagandy także w dzisiejszym świecie, i o to, żeby samemu myśleć, co nigdy nie było dla wielu ludzi oczywiste. Taki jest Paryż w rocznicę maja 68. Kilka fotografii. 



Wojnowo 2008
mai 15, 2008 by Ewa Kozłowska

Zawirowania historii we Wsi Wojnowo, niegdyś Eckerdorf, są doskonałą lekcją o regionie Warmii i Mazur.Projekt poświęcony mieszkańcom Wojnowa jest w trakcie realizacji. Za gościnność i otwartość wszystkim mieszkancom Wojnowa serdecznie dziękuję.




Proust odnaleziony
apr 29, 2008 by Ewa Kozłowska

Nowy projekt poetycko-fotograficzny wraz z przekładem na język francuski. 

Stypendium Artystyczne
apr 28, 2008 by Ewa Kozłowska

Miło mi jest poinformować, iż zostałam wyróżniona Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Otrzymane fundusze zostaną przeznaczone na realizację dwóch projektów: 1. fotograficzny: Starowiercy z Wojnowa 2. poetycki: wydanie tomiku poematów prozą wraz z przekładem wybranych poematów. 









Festiwal Kultury Rumuńskiej
mar 20, 2008 by Ewa Kozłowska

Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa, organizator Festiwalu Kultury Rumuńskiej, zaprasza w dniach 11-20 kwietnia do lepszego poznania Rumunii. Serdecznie zapraszam na wystawę moich fotograffi, która jest jednym z punktów festiwalowego programu. Zapraszam. 



Paryż w Ełku
feb 12, 2008 by Ewa Kozłowska

Zapraszam na spotkanie, 15 luty, o godz.: 17.00. Wystawa potrwa do 15 marca. 


Fotografie w Piwnicy
jan 27, 2008 by Ewa Kozłowska

Zapraszam do galerii pubu Piwnica w Olecku. Od połowy stycznia goszczą tam fotografie Olecka. 
Zabawne, jak i nostalgiczne.
Galeria Rynek
dec 18, 2007 by Ewa Kozłowska

Zapraszam do Olsztyna. W Galerii Rynek od 14 grudnia odbywa się wystawa pokonkursowych fotografii. Miło mi poinforomować, iż jedna z moich fotografii zdobyła wyróżnienie w konkursie. 








Tożsamość
dec 6, 2007 by Ewa Kozłowska

Nowy projekt fotograficzny. Poszukiwanie Tożsamości w fotografii dokumentalnej. Poszukaj swojej Tożsamości. 



Paris Photo 2007
nov 25, 2007 by Ewa Kozłowska

Od 15 do 18 listopada w Carousel du Louvre odbywały się XI międzynarodowe targi fotografii Paris Photo. 83 galerie oraz 21 wydawców reprezentowało 17 krajów. Gościem honorowym tegorocznych targów fotografii były Włochy. 


Rumunia
oct 6, 2007 by Ewa Kozłowska

Nowy projekt fotograficzny "Rumunia":

"Bez rozkładu, bez opisu, bez planu, zdany na przypadek, próbuję coś ustalić na własną rękę i wciąż muszę zaczynać wszystko od początku."
A. Stasiuk, "Jadąc do Babadag "




Podróż do Rumunii najłatwiej jest mi określić jako cofnięcie się w przeszłość, do dzieciństwa, do wspomnień i opowieści, do dobrych momentów, które przypominają się w proustowski sposób poprzez zapachy lub wyrwane z pamięci impresje. Odwiedzając rumuńskie wioski pachnące sianem, zamieszkane przez ludzi, których życie toczy się spokojnie z dala od pędu i zgiełku wielkomiejskiego, gdzie codzienność przesiąknięta jest folklorem i ciężką pracą, mam wrażenie spełnionej tęsknoty do przeszłości... .




Emulsja bromowa na płótnie
oct 2007

Opowiesci bromowe na płótnie. Praca pod kierunkiem T. Kosiorowskiego.



Berlin
oct, 2007


Kilka fotograficznych refleksji.


Orzeszkowa
oct 5, 2007 by Ewa Kozłowska

Na ełckiej ulicy Elizy Orzeszkowej jest wszystko, można zauroczyć się ludźmi. Niegdyś "straszna" Orzeszkowa w jednej chwili stała się dla mnie częścią projektu fotograficznego "Mapa Polski".W skład projektu wchodzą już:

Poznańska Śródka
Wrocławskie Krzyki
Pietrasze

Paryż-Bruksela
jul 1, 2007 by Ewa Kozłowska

15 czerwca 2007 w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy "Paryż-Bruksela". Przedstawione na niej zdjęcia można będzie oglądać do 9 września.






Wyprawa Lofoty 2006
sep 20, 2006

Relacja z wyprawy: Lofoty

Portret Czukty
feb 1 2006

Galeria Pod Skosem, Dom Kultury Kowale Oleckie, wernisaż 1 luty 2006, godz. 17.00.

Kilka słów o Czuktach: Czukty


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego